Grzegorz Leśniewski
„To co pociąga mnie nieustannie w fotografii dzikiej przyrody, to poczucie tajemnicy, która czeka na mnie za każdym zakrętem mojej wyobraźni.”
Jeden z czołowych fotografów przyrody w Polsce. Przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania i zawodu. Za pomocą aparatu od ponad dwudziestu lat próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody, jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Od zawsze fascynowała go przyroda Bieszczadów, dlatego to właśnie jej poświęca najwięcej uwagi i czasu. Od 20 lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, rysia i niedźwiedzia.
„To najcięższe wyzwanie, jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!”
Grzegorz Leśniewski często zapraszany jest jako juror w konkursach fotograficznych. W latach 2009-2014 był jurorem Wielkiego Konkursu National Geographic Polska. W 2005 roku odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jako jedyny Polak, zaproszony do udziału w programie Wild Wonders of Europe, największego na świecie przedsięwzięcia związanego z fotografią przyrody, którego celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa przyrodniczego Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę. Prelegent na największych europejskich festiwalach fotografii przyrodniczej: WildPhotos w Anglii, GDT w Niemczech, Festvial Photo Montier we Francji, NVN w Holandii, Golden Turtle w Rosji i Festival Namur w Belgii. 
Twórca pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, opowieści o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – „Zapiski z bukowego pamiętnika”, „Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie – nasze wspólne dziedzictwo”, jak również diaporamy o przyrodzie doliny Wisły "Wisła dzika rzeka" czy Babiogórskiego Parku Narodowego „Babiogórskim ścieżkami – o przyrodzie Babiej Góry światłem i muzyką”.
„Najwięcej radości sprawiają mi chwile, kiedy inni ludzie patrzą na moje prace z perspektywy własnych emocji i doświadczeń. Jest wtedy szansa, że zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie, a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń”.

Back to Top